GÖZTEPE

0216 567 12 22

MERDİVENKÖY

0216 567 12 22

CREA PSİKOLOJİ VE DANIŞMANLIK

0216 567 12 22

123 456 789

info@example.com

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Ebeveyn Tutumları

BlogEbeveyn Tutumları

0- 6 Yaş çocuk gelişiminde ebeveyn tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri

3/6/2021 9:28:12 PM

 

                              0-6 YAŞ ÇOCUKLAR ÜZERİNDE EBEVEYN TUTUMLARI

        0-6 yaş; çocukların kişilik gelişiminin şekillendiği en önemli dönemdir. Altın yıllar diye tabir ettiğimiz bu süreçte edindiğimiz kazanımlar, gelecek yıllarda kullanacağımız tüm becerilerin temelini oluşturur. Anne- baba tutumları bu dönemde belirleyici rol oynamaktadır. Kontrolcü ve koruyucu aile tutumları çocukların yeteneklerinin gelişmesine izin vermezken, özgüveni eksik ve bağımlı çocuklar yetiştirmemize sebep olur.

 Çocukların doğuştan itibaren baş etmeleri gereken en önemli problem yaşadıkları dünyayı öğrenmek ve keşfetmektir. Bu öğrenme ve keşfetme sürecinin olumlu bir şekilde tamamlanması için birçok koşulun sağlanması gerekmektedir.

Toplumumuzdaki aile yapısı genellikle çocukların tüm isteklerini karşılamaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya dayanmaktadır. Çocukların her işini anne baba yaptığında çocuklar sorumluluklarını yerine getirmek için çaba sarf etmezler. Çocuk yerine sorumlulukları üzerine alan ebeveynler, iyilik yaptıklarını düşünürken onların beceriksizleşmesine sebep olabilir. Bir çocuk 2 yaşından itibaren yemeğini kendisi yiyebilir, üzerini kendisi giyinebilir, bu süreçte çocuğunuza destek olabilirsiniz, ancak çabalamasına izin vermelisiniz. Çocuğun karşılaştığı problemler karşısında çözüm üretmeye çalışması problem çözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.   İlk seferde sizin istediğiniz gibi yapamayabilir, ama unutmayalım ki zaman içerisinde bu becerisi gelişecektir. Ailenin tutumları sebebiyle acıktığını, susadığını, üşüdüğünü bilmeden yetişen çocuklar, ileriki hayatlarında birey olmakta zorlanacaktır.

Çocuk yetiştirmek sabır işidir. Becerileri kazanırken çocuğumuza göstereceğimiz sabır onun özgüvenini destekleyecektir. Anne ve baba olarak tutumlarımızda ve aldığımız kararlarda tutarlı olmalı, beklenen davranışın yerleşmesi için sabır göstermelisiniz. Çünkü bir davranışın kazanılması için birkaç kez deneyimlenmesi ve sürecin sindirerek yaşanması gerekmektedir. Bilmelisiniz ki çocuk gelişiminde süreç de sonuç kadar önemlidir. Anne babalar olarak çocukların kendi hayatını deneyimlemesine izin vermeli, İhtiyacı olduğunda yanında olduğunuzu ona hissettirmelisiniz. Bu süreçte çocuğunuzla kurduğunuz sevgi bağı onun karşılaştığı zorluklar karşısında daha güçlü olmasını sağlayacaktır.  Filiz Şahin